Tarcze / 2017

02.02.2017 Projekt udostępniony na wolnych licencjach i zrealizowany w ramach II edycji "Uwolnić projekt" stowarzyszenia " Z Siedzibą w Warszawie".

Punktem wyjścia do powstania Tarczy była refleksja nad dawnym rytmem życia, mierzonym nie godzinami czy minutami, ale cyklem przyrody, fazami słońca oraz pracą.

Bezpośrednią wizualną inspiracją był kwiat słonecznika - jedna z najpopularniejszych roślin uprawnych Ukrainy, symbol kraju związany z cyklem solarnym. Misterny wzór, jaki tworzą pestki na koszyczku słonecznika wydaje się być ornamentem huculskim stworzonym przez Naturę. Ten wzór w naszym projekcie jest przeniesiony na drewnianą tarczę i „wyjadany” dłutem snycerza, tworząc wklęsły relief.
 
Rzemieślnikiem, który realizuje projekt jest Taras Mulijak, snycerz z Kołomyi. Wzór tworzony przez pestki jest bardzo precyzyjny, odtworzenie go wymaga od Tarasa kunsztu, pokory oraz dużego nakładu czasu. Taras pracuje nad każdą tarczą zadaną liczbę godzin. W ten sposób powstają tarcze o różnym stopniu wybrania wzoru. Stopień wykończenia mierzony jest ilością poświęconej pracy, dlatego można zamówić tarczę pełną (wzór skończony) lub np. trzygodzinną, gdzie drewno jest wybrane w mniejszym zakresie. Mimo wspólnego rysunku wyjściowego i jednakowego czasu pracy, każda tarcza jest unikalna, ponieważ „łuskać” można z różnego klucza.

Tarczę zegara można zmontować samodzielnie z mechanizmem zegara i wskazówkami lub zawiesić na ścianie jako skończone dzieło, niczym dekoracyjne talerze huculskie.