Okrzemki / 2015

BIOLUMINESCENCJA czyli zdolność emitowania światła przez żywe organizmy, stała się inspiracją do zaprojektowania ekologicznych lamp. Razem ze Stanisławem Łoboziakiem, biologiem z Centrum Nauki Kopernik stworzyliśmy prototypy oświetlenia, emitującego światło bez konieczności korzystania z energii elektrycznej. Do projektu wykorzystaliśmy bioluminescencyjne okrzemki - jednokomórkowe glony żyjące w oceanach. Okrzemki świecą w nocy, kiedy są w ruchu, w dzień zaś kumulują wytwarzaną w procesie fotosyntezy energię. Do życia okrzemkom wystarcza światło dzienne oraz mikroelementy, znajdujące się w soli morskiej. Dodatkowo w procesie fotosyntezy organizmy te pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla.

Lampy powstały z połączenia słoików i drewnianych elementów pozwalających wprawić okrzemki w ruch. Można je kołysać przerzuciwszy przez ramię, potrząsać nimi lub używać jak klepsydrę. Gwint ukryty w drewnianych uchwytach pozwala na wymianę słoików i modyfikację kształtu lampki.

Projekt bioluminescencyjnych lamp jest formą eksperymentu i ma pokazać potencjał istniejący w przyrodzie. Bioluminescencję możemy wykorzystać w przyszłości do tego, aby oświetlać nasze mieszkania, ulice i miasta za pomocą alternatywnych źródeł energii. Projekt lamp został zaprezentowany jesienią 2015 na festiwalu Przemiany w Centrum Nauki Kopernik.


PS. miłośników przyrody uspokajamy - okrzemki to jednokomórkowe organizmy pozbawione układu nerwowego więc nie ucierpiały w naszym eksperymencie.