Ciufcia / 2013

Ciufcia - Tapeta Dotykowa to ogromna, wielofunkcyjna zabawka zaprojektowana dla Przedszkola dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Wykonana ze sklejki lokomotywa ciągnie za sobą wagony kryjące w sobie zadania i zagadki o różnym stopniu trudności. Do wykończenia ciufci użyliśmy wielu materiałów o różnej temperaturze i strukturze by multiplikować bodźce dotykowe.

Bardzo ważną funkcję w tapecie pełnią dźwięki - tocząca się drewniana kulka wyznacza kierunek "jazdy" pociągu i prowadzi do wagonu, w którym w pojemnikach ukryte są różne materiały, a między nimi "kulka przewodniczka".

Wagonik muzyczny, wyposażony jest w najróżniejsze instrumenty - bębenki, terkotki, cymbałki, grzechotki i prawdziwą strojącą gitarę, zaprojektowaną specjalnie do tego celu. Wagoniki prócz zagadek logicznych, doznań dotykowych i dźwiękowych dają możliwość integracji w zabawie, która w wśród dzieci niewidomych jest szczególnie trudna. Na mobilnych elementach tapety pojawiają się intensywne kolory, widzialne dla dzieci z widzeniem szczątkowym.


Tapeta powstała we współpracy z Edytą Ołdak (Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie") i Janem Damięckim (Jems Architekci)
Szczególne podziękowania dla:
Piotra Zakrzewskigo (pracownia gitar "Zakrzewski Basses")
CPC Centrum Precyzyjnego Cięcia
i wszystkich którzy pomogli przy realizacji projektu