Designing in the Dark

Razem z Edytą Ołdak miałyśmy wielką przyjemność poprowadzić jedną z grup projektowych podczas Mini OSSY na Wydziale Architektury Krakowskiej Politechniki. Ideą tygodniowych warsztatów było przybliżenie przyszłym architektom problemu projektowania uniwersalnego, czyli dostępnego dla osób niewidomych i niepełnosprawnych. W programie, prócz wykładów znamienitych architektów i specjalistów, znalazły się niezwykle inspirujące spotkania z osobami niewidzącymi oraz wycieczki po Krakowie z opaskami na oczach, z użyciem lasek i wózków inwalidzkich. Oto zaledwie fragment efektów pracy naszej grupy.
Wkrótce strona projektu.

Więcej informacji: designinginthedark.pl


Upadła Wieża

Akcja ta miała na celu uczulenie osób widzących na ograniczenia i różnice w odbiorze otaczającej nas rzeczywistości z i bez użycia zmysłu wzroku. Próba zmierzenia realnej wartości obwodu elewacji wieży miarą kroków jest naszą odpowiedzią na to wyzwanie. W ten sposób również niewidomi mogą doświadczyć realnej wielkości wieży. Rysunek został wytyczony przy pomocy gumowej, wypukłej taśmy tak by był wyczuwalny dla stóp bądź laski.

 

(Nie)widzialny Kościół czyli akcja suszenia św. Magdaleny

Akcja była wstępem do wykonanego przez nas projektu dotyczącego nieistniejącego już w tym miejscu kościoła, którego obrys można obecnie oglądać na płycie placu. Projekt zakłada zainstalowanie w posadzce nawiewów silnych strumieni powietrza, symbolicznych ścian wzdłuż historycznych linii. Dawałoby to możliwość doświadczenia nieistniejącej przestrzeni zarówno osobom niewidomym jak i widzącym, dodatkowo chłodząc lub grzejąc w zależności od pory roku. Happening podczas którego wyznaczyliśmy przestrzeń przy pomocy suszarek stał się promocją tej idei.

 

Wszystko Gra

Recepta na idealną przestrzeń?
Wszystko w niej gra!
Nasz most z cymbałków sprawia, że poruszające się po nim osoby łączy muzyka. Każdy krok, każde stuknięcie obcasa czy laski niewidomego tworzy nową melodię. Wydobywające się dźwięki aktywizują przestrzeń jednocześnie ją porządkując. Każdy z modułów mostu wydaje inny dźwięk, ułatwiając lokalizację. Wszyscy czasem marzymy o powrocie do beztroskich czasów dzieciństwa, kiedy wszystko było proste. Spacer naszym mostem z cymbałków daje taką szansę. Nie komplikujmy świata i nie twórzmy nowych barier, czas na cymbałkową rewolucję:-

 

Nurtujący Szlak czyli Strumień Miejski

Dla niewidomych Rynek jest najbardziej nieprzyjazną przestrzenią na trakcie Drogi Królewskiej. W odpowiedzi na ten problem chcemy stworzyć "szlaki" przecinające duże, otwarte przestrzenie Rynku, które mają stanowić bezpieczny układ odniesienia. Ścieżka ta składa się z linearnych ciągów, które zaczynają się i kończą węzłami. Węzły zaakcentowane są przez efekt bulgoczącej wody, a szum wody przepływającej wzdłuż ciągów linearnych, pomaga w podążaniu ich śladem. Spływająca zgodnie z naturalnym spadkiem Rynku woda "nurtuje" praktycznie, czyli wyznacza pewien kierunek, ale również pobudza do myślenia, wpływa na nasze postrzeganie tej przestrzeni.